Wcześniejsza spłata zobowiązania kredytowego

0
157

Często gdy zaciągamy kredyt nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób dokładnie będziemy go spłacać. Oczywiście warunki umowy są klarowne i musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy wydawać co miesiąc pieniądze na uregulowanie zadłużenia. Co jednak zrobić w sytuacji gdy posiadamy dodatkowe fundusze i sami nie jesteśmy przekonani czy możemy dokonać wcześniejszej spłaty kredytu?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że banki niechętnie przyjmują wcześniejsze spłacenie kredytu. Powód jest bardzo prosty, im dłużej trwa nasz okres kredytowania tym większe odsetki zapłacimy instytucji. Dlatego wiele umów kredytowych posiada wyszczególnione zasady działania w przypadku wcześniejszego spłacenia zadłużenia. Najczęstsze jest zastosowanie prowizji, która będzie stanowiła konkretny procent od pożyczonej kwoty pieniędzy. Ma to na celu uchronić bank przed utratą profitów, szczególnie w przypadku niskoprocentowych kredytów hipotecznych.

Możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania kredytowego ustanawia Prawo bankowe z 2011 roku. Dzięki temu każdy kredytobiorca może dokonać przedterminowego uregulowania należności jednak nie wyklucza to konsekwencji w postaci opłaty z tego tytułu.

Motywem wcześniejszej spłaty kredytu jest zmniejszenie jego kosztów, wiadomo bowiem, że z każdym miesiącem musimy spłacić kolejne odsetki. Są to często wysokie kwoty, które obciążają przez wiele miesięcy lub lat domowy budżet kredytobiorcy. Zanim zdecydujemy się spłacić dług musimy przeanalizować czy koszt z tym związany nie będzie przekraczać odsetek, które musimy jeszcze spłacić. Oczywiście dla domowego budżetu, ważne jest to by jak najszybciej spłacić wszelkie długi, jednak w wielu przypadkach bardziej opłacalnym byłoby umieszczenie oszczędności na lokacie lub ich inwestycja w celu zwiększenia majątku.

Jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt musimy dokładnie dowiedzieć się jakie konsekwencje czekają na nas w przypadku wcześniejszej spłaty. To ważne by przed podpisaniem umowy zastanowić się nad tym, tak aby później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Nigdy nie możemy być do końca pewni jak będzie wyglądać nasz okres kredytowania i czy nie będziemy mieli możliwość rozdysponować dodatkowych funduszy. W przypadku gdy jesteśmy już w trakcie spłacania zobowiązania i nie jesteśmy pewni na jakich warunkach możemy uregulować przed terminem dług możemy skorzystać z pomocy pracowników banku i zgłosić się do oddziału lub zadzwonić na infolinię. Tam powinniśmy uzyskać wszelkie informacje i rozwiać nasze wątpliwości w kwestii potencjalnych opłat związanych z takim działaniem.

Czy warto spłacić kredyt wcześniej?

Jest to bardzo indywidualna sprawa. Musimy podjąć decyzję rozważnie tak by faktycznie na tym zyskać zamiast stracić. Powinniśmy wiedzieć jakie warunki nas ograniczają oraz to czy będziemy w stanie opłacić nie tylko pozostałą część kredytu ale także prowizję. Dodatkowo istotne jest również to jak długo spłacamy już zobowiązanie i ile rzeczywiście pozostało nam jeszcze do uregulowania, być może odsetki spłacane regularnie okażą się niższe niż opłata za wcześniejszą spłatę. Tak samo jak w przypadku wyboru odpowiedniej usługi bankowej powinniśmy przed podjęciem decyzji zastanowić się jak wcześniejsza spłata wpłynie na nasze finanse i czy mamy możliwość zmniejszenia w ten sposób kosztów naszego długu. Jeżeli tak, nie powinniśmy zastanawiać się długo i jak najszybciej uregulować należność z bankiem.