Kredyty gotówkowe – z czym należy się liczyć?

0
233

Życie wielokrotnie stawia nas pod ścianą i daje do zrozumienia, że niezbędne są natychmiastowe wydatki, na które niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić. Mowa tu zarówno o sytuacjach znacznie bardziej przykrych, takich jak nagłe leczenie, konieczność zakupu lekarstw czy naprawy przeciekającego dachu w naszym domu, ale także o przyjemnościach i naszych marzeniach, takich jak zakup wymarzonego od lat samochodu czy upragniony wyjazd do Hiszpanii na wakacje. W każdej z tych sytuacji warto rozważyć udanie się do banku w celu wzięcia kredytu – tak się składa, że żyjemy w dobie postępu w zakresie usług bankowych i z roku na rok mamy coraz więcej nowych banków, coraz więcej ofert oraz coraz więcej możliwości w zakresie brania kredytu. Na co warto zwrócić uwagę? Z czym należy się liczyć?

Przede wszystkim, kredyty gotówkowe przyznawane są osobom, które posiadają pełną zdolność kredytową. Znaczy to ni mniej, ni więcej, tylko to, że zdolność kredytowa to stałe źródło dochodu, które możemy udowodnić bankowi. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie, dzięki którym bank nam zaufa i będzie wiedział, że prawdopodobnie będziemy w stanie uiszczać comiesięczne raty. Istotna tutaj jest także historia kredytowa, a więc cała nasza przeszłość związana ze zobowiązaniami finansowymi. Jeśli bank odkryje, że kiedyś mieliśmy problem ze spłaceniem czegoś w terminie lub mieliśmy na głowie komornika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli pożegnać się ze wzięciem kredytu w jakimkolwiek banku. W tej sytuacji bardzo dużo osób kieruje się do tak zwanych parabanków licząc na szybkie pieniądze, ale tutaj niestety trzeba bardzo uważać, bowiem nie są to instytucje godne zaufania. Podejmując współpracę z parabankami, zaczynamy stąpać po bardzo cienkim lodzie. Bardzo często przedstawiane przez parabanki oferty na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie bajkowo, a warunki wydają się bardzo nam sprzyjające, zwłaszcza jeśli potrzebujemy nagłego przypływu gotówki. Należy jednak bardzo, ale to bardzo uważać, bowiem powszechne są w tych instytucjach kruczki prawne, które pozwalają na legalne pozbawienie nas dużo większych sum pieniędzy, niż byśmy przypuszczali.

Kolejną wartą uwagi kwestią dotyczącą kredytów gotówkowych jest odwieczne pytanie: na jaki okres rozbić jego spłatę? Banki coraz częściej odchodzą od udzielania kredytów na długie lata. Kiedyś powszechne było spłacanie należności przez trzydzieści czy czterdzieści lat – teraz najpowszechniejsze okresy spłaty to maksymalnie dwanaście czy piętnaście lat. Nie znaczy to jednak, że przy ogromnej sumie kredytu nie możemy ubiegać się na rozłożenie go na nawet dwadzieścia czy dwadzieścia pięć – wszystko to zależy od tego, co jaki bank ma w ofercie i jakie ma podejście do tego typu zobowiązań. Wszystko jest do ustalenia i wynegocjowania. Warto tutaj brać pod uwagę jednak pewną odwieczną zależność – otóż, im spłata kredytu jest dłuższa, to znaczy im więcej rat jest do spłaty, tym oprocentowanie kredytu jest automatycznie większe. Rozbijając spłatę na wiele lat, możemy się zgoła negatywnie zaskoczyć w zakresie ostatecznych kosztów, które poniesiemy, biorąc ów kredyt. Jeśli więc mamy stałe, a przy tym dosyć obfite źródło dochodu, warto zastanowić się nad podjęciem dużo bardziej intensywnego, ale znacznie krótszego zobowiązania, by ostatecznie zapłacić dużo mniej.

Podsumowując: bardzo ważna jest rozwaga oraz zdrowy rozsądek, a także chłodna kalkulacja i znalezienie oferty, która sprosta nie tylko naszym wymaganiom, ale i – przede wszystkim – możliwościom finansowym.