Kredyt hipoteczny-czy to się opłaca?

0
98

Od 2017 roku o 5 procent wzrósł wkład własny jaki trzeba posiadać, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny. Obecnie wynosi on 20 procent ceny nieruchomości na którą chcemy wziąć kredyt. Z tego powodu kredyt hipoteczny jest produktem stosunkowo trudno dostępnym. Nie każdy ma możliwość pozyskania tak wysokiego wkładu własnego. Ponieważ kwota wkładu własnego jest wysoka, a zdolność kredytowa przeciętnego Polaka jest średnia, to kredytobiorcy decydują się zwykle na zakup niewielkiego mieszkania, gdyż tylko na to pozwala ich sytuacja finansowa.

Program Mieszkanie plus

Na pomoc młodym ludziom chcącym się usamodzielnić ruszył program Mieszkanie plus. Jest to program rządowy, który zakłada, że dzięki działkom przekazywanym nieodpłatnie przez państwo i samorządy koszt zakupu mieszkania będzie znacznie niższy. Ponieważ koszt kredytowania budów będzie niższy, to cena mieszkania również spadnie. Program zakłada, że mieszkania będą przeznaczone na wynajem w korzystnej cenie, a po określonej liczbie lat płacenia czynszu, który ma być niższy niż rata kredytu, mieszkanie będzie można wykupić na własność. Chociaż rządowy program Mieszkanie Plus jest kierowany to wszystkich obywateli, to pierwszeństwo mają rodziny wielodzietne, osoby młode, jak również ci których nie stać na kredyt hipoteczny.

Rady na mądry kredyt hipoteczny.

Biorąc pod uwagę trzy poniższe rady łatwiej będzie nam spłacić zaciągnięty kredyt. Po pierwsze, rata kredytowa nie powinna być wyższa niż 30 procent miesięcznych dochodów „na rękę”. Większa rata może okazać się zbyt dużym miesięcznym obciążeniem domowego budżetu. Po drugie wymagany wkład własny w wysokości 20% powoduje, że kredyt do spłacenia będzie mniejszy. Warto więc postarać się o jak najwyższy wkład własny, który zaowocuje niższym kredytem do spłacenia i niższą marżą.

Po trzecie, nie warto brać kredytu na okres dłuższy niż 20 lat. Co prawda rata wówczas jest wyższa, ale naliczane odsetki będą niższe (są naliczane od niższej kwoty).

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny w konkretnym banku powinniśmy wnikliwie zapoznać się z ofertami kilku instytucji. Oferta ofercie nie równa, i choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, to przy głębszym zapoznaniu możemy odkryć dodatkowe koszty. Na pewno musimy podjąć decyzję w jakiej walucie chcemy wziąć kredyt i jakiej wysokości. Te czynniki w głównej mierze wpływają na wysokość marży jaką nakłada na kredytobiorców bank. Kolejnym ważnym czynnikiem jest okres na jaki chcemy zawrzeć kredyt. Im wyższy kredyt, tym wyższe koszty jego obsługi. W banku możemy otrzymać symulację spłaty kredytu, która dam nam konkretny pogląd jaką wysokość będą miały raty kredytu. Jeśli nie potrafimy samodzielnie podjąć decyzji o wyborze kredytu, można skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który dobierze kredyt do naszych oczekiwań i zdolności finansowych.