Kredyt bankowy i pożyczka – ich podstawowe różnice

0
356

Czasami czekają nas większe wydatki, ale nie mamy środków pieniężnych. Jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego bądź pożyczki. Nie wiemy jednak jaka jest różnica między jednym a drugim. W tym krótkim artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kredyty bankowe i pożyczki

Na pytanie co to jest kredyt bankowy możemy powiedzieć, że to pewnego rodzaju umowa, która charakteryzuje się dwustronnym zaangażowaniem kredytobiorcy oraz banku. Warto podkreślić, że powodem kredytowania są w tym przypadku pieniądze. Idąc o krok dalej powiedzmy sobie, że kredyt jest umową, która zastrzega sobie oddanie kredytu do banku w wyznaczonym czasie. Pożyczki gotówkowe są przede wszystkim zarezerwowane dla parabanków. Prawo bankowe ma olbrzymi wpływ na to jakie zasady będą kierować kredytem gotówkowym. Są one objęte ustawą, której pod żadnym pozorem nie wolne łamać. Każdorazowe niestosowanie się do przepisów grozi odpowiedzialnością karną. Każda kwota kredytu powinna zostać objęta ubezpieczeniem z tego względu, że mówimy tutaj o wiele wyższych sumach niż w tradycyjnej pożyczce. W przypadku pożyczek gotówkowych są one objęte Kodeksem Cywilnym i również należy go przestrzegać. Tak jak wcześniej zostało wspomniane – parabanki nie mogą udzielać kredytów a banki pożyczek gotówkowych. Nie mniej jednak udzielane są na podobnych zasadach z tym wyjątkiem, że firmy świadczące pożyczki gotówkowe nie zawsze weryfikują klienta poprzez BIK.

Pożyczki gotówkowe i kredyty – różnice

Pierwszą podstawową różnicą jest przede wszystkim w kredycie gotówkowym podmiotem mogą być tylko i wyłącznie pieniądze. W pożyczkach możemy mieć do czynienia także z innymi podmiotami. Druga podstawowa różnica została wspomniana już wcześniej a mianowicie kredyt gotówkowy jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla banku. Pożyczek może udzielać praktycznie każdy przedsiębiorca jak i osoba fizyczna. Nie tylko mówimy tutaj o specjalnych instytucjach, ale także o pożyczkach między znajomymi czy też rodziną. Kredyt jest udzielany na konkretny cel a z kolei pożyczkę gotówkową możemy wydać na co tylko chcemy. Wniosek jest prosty – bank monitoruje na co zostaną wydane pieniądze. Jeśli jest to sprzeczne z umową to dochodzi do jej zerwania, gdzie musimy jeszcze zapłacić karę z tytułu niedotrzymania jej warunków. Ponadto bank może wymagać o natychmiastowej spłaty kredytu.

Na co uważać?

Przede wszystkim na pojęcia stosowane w środowisku bankowym. Krótko podsumowując – kredyt ma prawo istnieć tylko w banku. Mamy do czynienia z wieloma rodzajami kredytu jak na przykład kredyt hipoteczny, mieszkaniowy czy też samochodowy. Pożyczka jest przyznawana na dowolny cel pod warunkiem, że zostanie terminowo spłacona w innym przypadku zaczną rosnąć odsetki, które należy potem uregulować w ramach spłaty zadłużenia. Kiedy wszystkie warunki umowy zostaną dotrzymane to możemy mieć pewność, że nasza historia kredytowa zostanie bez skazy. Polecana zwłaszcza dla takich klientów, którzy zgłaszają się głównie do banków a nie firm proponujące takie usługi. Chociaż kto wie, czy któraś z nich nie opiera się o BIK. Lepiej dmuchać na zimne.