Konsolidacja kredytu plusy i minusy

0
242

Każdy z nas chce żyć na pewnym poziomie, jednak nie zawsze stać nas na to, żeby jeździć nowym autem, mieć świetnie wyposażony dom i jeździć na zagraniczne wakacje. Jednak skoro tak żyją nasi znajomi sąsiedzi i rodzina, my również chcemy… Aby tego dokonać często zaciągamy jeden kredyt za drugim aby faktycznie żyć tak jak byśmy tego chcieli. Niestety taka sytuacja może okazać się dla ans bardzo niekorzystna. Z reguły zadłużenia powstają stopniowo, krok po kroku. Na początku zaciągamy niewielkie kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty, jednak z czasem chęć zaspokojenia kolejnych potrzeb rośnie i zaciągamy kolejne kredyty. Często zaciągamy wówczas kredyty na większe kwoty. Jednak w pewnym momencie okazuje się, że nasze zadłużenie jest już tak duże, że staje się uciążliwe do spłacenia i pojawiają się problemy z ich regularnym uregulowaniem. Terminy spłaty kilku rat pokrywają się ze sobą, a oprocentowanie poszczególnych kredytów jest wysokie i pojawiają się problemy. W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się nad konsolidacją i powinniśmy to zrobić już na samym początku naszych problemów ze spłatą zadłużenia, aby nie popadać w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Jak się okazuje największym celem konsolidacji jest zmniejszenie wysokości rat spłacanych kredytów. Decydując się na konsolidację musimy to dobrze przemyśleć i zastanowić się dobrze nad wyborem banku, w którym jej dokonamy. Banki głównie za pomocą reklam w telewizji oraz bilbordów kuszą nas dodatkową gotówką, a także niższą prowizją i atrakcyjnym oprocentowaniem. Musimy jednak pamiętać, że banki są firmami, które muszą na siebie zarobić, w związku z czym promocje mogą być ni do końca opłacalne i z pewnością niczego za darmo nie otrzymamy.

Konsolidacja ma nam przede wszystkim pomóc w spłacie zobowiązań w sytuacji, kiedy nasza zdolność kredytowa jest niższa, bądź też zależy nam nam na tym aby na posiadanych kredytach zaoszczędzić. Z pewnością konsolidacja zobowiązań nie przyda nam się, jeżeli mamy jakiekolwiek zaległości, już po skonsolidowaniu niektórych długów. Kredyt konsolidacyjny niestety nie jest produktem który zapobiega zadłużeniu. Pozwala on tylko bardziej efektownie realizować zobowiązania wynikające z dotychczasowych kredytów, jednak mimo to w wielu przypadkach rozwiązanie to okazuje się być naprawdę bardzo pomocne.

Korzyści wynikają ze skonsolidowania posiadanych kredytów:

  • możliwość płacenia niższej raty niż dotychczas
  • spłacenie jednej raty zamiast kilku,
  • możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel
  • konieczność pamiętania tylko o jednym terminie spłaty i jednej racie, a nie tak jak dotychczas o kilku

Kiedy konsolidacja to świetne rozwiązanie?

Pomyśl, że dopiero niedawno wziąłeś kredyt na samochód, do tego małą pożyczkę na opłaty a teraz nagle przyszła kosztowna naprawa – wtedy warto wziąć konsolidacje i dobrać dodatkową gotówkę.