Kiedy zaciąganie kredytu konsolidacyjnego ma sens?

Zaciąganie kredytów konsolidacyjnych ma w domyśle zwiększyć nasze możliwości finansowe poprzez redukcję miesięcznej raty i wzrost płynności finansowej. Niestety, rozsądny kredytobiorca nie zawsze musi korzystać wyłącznie z tej opcji. Lepiej, jeśli korzysta z niej tylko w połączeniu z innymi, sensownymi metodami.

Zbyt duże zadłużenie? Czas rozwiązać problem!

Jeśli bieżące zadłużenie Klienta przekracza połowę jego dochodów, możemy mówić o podwyższonym ryzyku niewypłacalności. Oczywiście będzie ono zależne przede wszystkim od wysokości pozyskiwanych przychodów, ale i tak warto wtedy dokładnie przemyśleć naszą sytuację finansową i okoliczności, jakie jej towarzyszą. Kredyt konsolidacyjny jest słusznie uznawany jako produkt finansowy, który ma usunąć problem a nie jego przyczyny. Dlatego przed zaciągnięciem następnej konsolidacji, warto się zastanowić czy:

Zrobiliśmy wszystko, by zmniejszyć nasze zadłużenie? W praktyce oznacza to zredukowanie naszych wydatków do niezbędnego minimum i wykorzystanie ewentualnej nadwyżki. W większości gospodarstw domowych taki krok przedkłada się na wzrost nadwyżki nawet o kilkaset złotych miesięcznie!

Zrobiliśmy wszystko, by zwiększyć nasze dochody? Nawet mało angażujące prace, które dadzą nam kilkaset złotych wynagrodzenia w skali miesiąca, mogą być w tym przypadku bardzo korzystne dla naszego budżetu.

Wykorzystaliśmy wszelkie sposoby na uzyskanie nawet jednorazowych dochodów. Dobrym przykładem jest… sprzedaż niektórych, domowych przedmiotów. Okazuje się, że w ten sposób możemy odzyskać nawet kilka tysięcy złotych.

Zrobiliśmy domowy budżet – spisanie wszystkich miesięcznych dochodów i rozchodów w formie jednego dokumentu jest bardzo korzystne nie tylko z finansowego, ale i z psychologicznego punktu widzenia. Czasem tylko w ten sposób dostrzegamy, jak wiele pieniędzy tracimy każdego dnia.

Jeśli przedsięwzięliśmy wszystkie powyższe kroki a nasze dochody wciąż są zbyt niskie, warto zastanowić się nad konsolidacją długów. Pamiętajmy, że kredyt konsolidacyjny również kosztuje, podobnie zresztą jak sam proces konsolidacji i szybszej spłaty zobowiązań. Dlatego, jeśli istnieje możliwość rozwiązania problemów domowego budżetu, warto to zrobić najpierw we własnym, znacznie tańszym zakresie.

Ostatnie artykuły

Popularne

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.