Kiedy wzięcie kredytu konsolidacyjnego ma sens?

0
223

Konsolidacja to połączenie kilku kredytów w jeden większy. Korzystają z tego rozwiązania przede wszystkim osoby zadłużone które nie radzą sobie już ze spłatą rat. Wówczas konsolidacja może być faktycznie najlepszym rozwiązaniem szczególnie w chwili kiedy bierzemy kredyt za kredytem i wpadamy w spłatę zadłużenia. Konsolidacja jest ratunkiem owszem, ale nie jest też rozwiązaniem dla wszystkich, ponieważ musimy spełnić kilka różnych warunków, przede wszystkim od początku będzie badana nasza zdolność kredytowa i sprawdzana historia zadłużeń. Konsolidacja może nas faktycznie uratować w trudnej sytuacji jednak musimy liczyć się też z tym, że konsolidacja kosztuje i że wiąże się z konkretnymi ryzykami, o których zawsze musimy pamiętać. Jednak, pomimo wszystko w kryzysowej sytuacji konsolidacja jest pomocna i korzystna.

W chwili kiedy już wpadliśmy w spiralę zadłużenia i przestajemy sobie radzić ze spłatą kilku różnych rat i z miesiąca na miesiąc wpadamy w coraz większe długi, kredyt konsolidacyjny w pewnych okolicznościach może mieć sens. Ma to miejsce wówczas gdy obcięliśmy wszystkie nasze miesięczne wydatki poza niezbędnymi potrzebami i tym co faktycznie musimy kupić i zapłacić, zrobiliśmy wszystko aby zwiększyć nasze miesięczne dochody, Zrobiliśmy wszystko co tylko mogliśmy, aby pozbyć się długów, zaczęliśmy racjonalnie myśleć poukładaliśmy sobie w głowie, robimy domowy budżet i kontrolujemy nasze miesięczne finanse, jednak mimo to nie jesteśmy w stanie na bieżąco spłacać rat kredytów i pożyczek i lada moment zaczniemy z nimi zalegać. W takiej sytuacji możemy pomyśleć o konsolidacji. Jednak musimy mieć również pełną świadomość związanych z tym kosztów i ryzyk. I pod żadnym pozorem nie należy wówczas zwiększać zadłużenia przez wzięcie dodatkowej gotówki na dowolny cel, ponieważ takie rozwiązanie tylko pogrąży nas jeszcze bardziej. !!! Pamiętajmy też że po konsolidacje możemy się zgłosić tylko wówczas kiedy faktycznie jeszcze nie zalegamy z płaceniem rat, ale dopiero zaczynamy przewidywać takie problemy. W sytuacji kiedy zaczniemy zalegać ze spłatą automatycznie zostanie to odnotowane w BIK wówczas o konsolidacji możemy zapomnieć.

Kiedy już skorzystamy z konsolidacji, a rata faktycznie się zmniejszy, wykorzystajmy w mądry sposób dodatkową rezerwę jaką dzięki temu uzyskamy w domowym budżecie. Pamiętajmy, że cały czas jesteśmy na krawędzi, dlatego nie ruszajmy bezmyślnie na zakupy, tylko jak najszybciej odłóżmy 2000 zł., a następnie zróbmy wszystko, aby pozbyć się tego długu jak najszybciej.