Jak ocenić wartość kredytu?

0
175

Każdy kredytodawca powinien rozpoznawać wartości, przynajmniej podstawowe udzielonego zobowiązania finansowego. Dzięki ocenie wartości kredytu można przechodzić z gorszych ofert instytucji finansowych do lepszych, a tym samym regulować znacznie efektywniej budżet domowy. Ocena wartości kredytu nie jest prosta i wymaga pewnego zaangażowania. Warto jednak tej umiejętności się nauczyć, ponieważ ma model uniwersalny. Raz wprowadzona sprawdza się w każdym przypadku. Oto kilka szczegółowych informacji na temat analizy finansowej kredytu gotówkowego.

Najważniejszym wskaźnikiem podczas podpisywania umowy kredytowej jest oczywiście RRSO. Pod tym skrótem kryje się pojęcie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Po prostu, jako kredytobiorca wiesz doskonale, ile kosztuje cię zobowiązanie. Na podstawie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania możesz porównywać oferty z szerokiego rynku, zarówno bankowego, jak też parabankowego. Dzięki temu unikniesz długoterminowych strat majątku. Poza tym banki oraz instytucje parabankowe pobierają prowizję, od wypłacenia środków klientowi. Często zdarza się, że bank promuje kredyty zero procent, ale ten koszt przerzuca w inne miejsce, np. w większe odsetki. W ten sposób wywołuje złudzenie niższych kosztów. Uwaga jest zatem podczas podpisywania umowy, jak najbardziej wskazana. Unikaj natomiast opłat przygotowawczych i dziwnych zabezpieczeń podczas nawiązywania współpracy z instytucją finansową. Staraj się też nadmiernie nie wydłużać okresu spłaty kredytu, ponieważ narazisz się na zwiększone koszty zobowiązania.

Wartość kredytu to nie tylko powyższe koszty. Chodzi też o dobre partnerstwo z doradcą i ewentualną pomoc w razie zaniku płynności gospodarstwa domowego. Niektóre, najtańsze banki nie podejmują działań naprawczych, ale zaczynają szybko licytować majątek trwały kredytobiorcy. Nie jest to sytuacja optymalna. Pamiętaj, że banki, zgodnie z prawem muszą podawać całkowity koszt kredytu. Z taką informacją jesteś w stanie podejmować negocjacje, nawet drobne z innymi placówkami. Zazwyczaj umowy przedstawiane ogólnie w mediach są zmieniane po kontakcie z klientem, dlatego podchodź do tematu analizy finansowej dość elastycznie. Czy teraz prawidłowo ocenisz wartość kredytu?