Inwestycja w nieruchomości

0
138

W Polsce uzyskanie kredytu hipotecznego jest stosunkowo trudnym zadaniem, jeżeli twoje gospodarstwo domowe nie charakteryzuje się bardzo pozytywną zdolnością kredytową. Bez solidnej zdolności kredytowej nie ma mowy o długoterminowym finansowaniu nieruchomości. To zatem pewnego rodzaju przewaga inwestycyjna. Kredytobiorca, który posiada dostęp do kredytu hipotecznego jest w stanie wykorzystać to do zarządzania wynajmem, co pozwala nie tylko na wygenerowanie zwrotu rat, ale również solidnego zysku. Czy ogólnie inwestycja w nieruchomości się opłaca? O tym kilka słów w artykule.

Rynek kredytów hipotecznych otwarty na inwestorów

Przede wszystkim rynek kredytów hipotecznych zmienił się zdecydowanie na korzyść inwestorów, ponieważ zaciągnięcie szybkiego zobowiązania nie jest wielkim problemem pod warunkiem, że przejdziesz pozytywnie analizę w banku komercyjnym. Tylko banki detaliczne obsługują kredyty hipoteczne, a zatem wytypowanie dogodnej instytucji leży jak najbardziej w interesie inwestora. Dysponowanie nieruchomością pod wynajem w dobrej lokalizacji to praktycznie pewny zwrot, szczególnie w dużych aglomeracjach nasyconych studentami, czy młodymi osobami poszukującymi dopiero drogi zawodowej. Rozliczenie najmu możesz wykonywać samodzielnie lub zlecić wyspecjalizowanym podmiotom, co pozwala na uzyskiwanie dochodu pasywnego praktycznie bez żadnych dodatkowych działań ze strony inwestora. To zdecydowanie najlepsza formuła, która pozwala na zaangażowanie w inne instrumenty inwestycyjne.

Różne podejścia do inwestycji na rynku nieruchomości

Można wykorzystywać nieruchomość nie tylko pod wynajem. W Polsce obowiązuje również drugie, bardzo popularne podejście inwestycyjne, a mianowicie zakup nieruchomości w nieco gorszym stanie technicznym, przeprowadzenie remontu oraz szybka sprzedaż przez zaufanych pośredników lub samodzielnie, co pozwala ograniczyć koszty prowizji. Poza tym w takich szybkich kredytach hipotecznych pod ten styl inwestycyjny nie zapłacisz bardzo dużej prowizji, jeżeli szybko wyjdziesz z transakcji. Inwestorzy coraz chętniej interesują się nie tylko klasycznymi nieruchomościami mieszkalnymi, ale również obiektami o charakterze komercyjnym. Taka nieruchomość pod wynajem zapewnia praktycznie dostanie życie domownikom bez dużego zaangażowania formalnego.

Jakie punkty warto uwzględnić przy zarządzaniu inwestycjami na rynku nieruchomości?

Inwestycje na rynku nieruchomości wymagają najczęściej specjalistycznego podejścia do analizy lokalizacji, szczególnie pod kątem zagospodarowania przestrzennego. Musisz również skupić się na precyzyjnej analizie zdolności kredytowej, oferty banków komercyjnych zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym. Dobrze, jeżeli stale poszerzasz zdolność kredytową i zwiększasz efektywność inwestycji. Inwestycja w nieruchomości mieszkalne, czy komercyjne lub do remontu i odsprzedaży to opłacalna forma budowania długoterminowego dochodu pasywnego.