Dom na kredyt czy za gotówkę?

0
190

Oczywiście większość z nas nie jest w stanie wyciągnąć kilkaset tysięcy złotych (lub więcej) na nieruchomość. Tak więc dla wielu z nas nie będzie to nawet opcja godna rozważenia. Warto jednak przeczytać ten artykuł, aby przekonać się, że nawet bardzo bogaci często wybierają kredyt mieszkaniowy, gdy mają dużo gotówki do stracenia.

  • Kupno domu za gotówkę ma swoje zalety
  • Nabywcy domów za gotówki są bardziej atrakcyjni dla sprzedawców
  • Proces kupowania w domu może być o wiele szybszy
  • Nie musisz przestrzegać reguł pożyczkodawcy
  • Nie trzeba martwić się o ograniczenia własności
  • Nie musisz płacić odsetek bankowi

Najpierw porozmawiajmy o kupnie domu za gotówkę. Jest to niemal na pewno preferowane podejście inwestorów nieruchomościowych i być może mega-bogatych ludzi, chociaż miliarderzy, tacy jak Mark Zuckerberg, wciąż zaciągają kredyty hipoteczne. A inwestujący guru, tacy jak Warren Buffett, uważają, że niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych to świetna okazja! Ale dla dużej części populacji to pytanie nie ma nawet znaczenia, ponieważ większość z nas nie może sobie pozwolić na zakup domu (lub nawet małego mieszkania) – gotówką.

Mimo to istnieją pewne korzyści związane z kupowaniem domu za gotówkę, a nie z zaciąganiem kredytu hipotecznego. Najbardziej oczywiste jest to, że nie płacisz odsetek przy zakupie za gotówkę. To prawda, bez hipoteki, bez spłat odsetek.

Ponadto nie musisz dokonywać żadnych płatności na rzecz głównego zleceniodawcy, widząc, że posiadasz swój własny dom wolny i czysty bezpośrednio od dewelopera. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz mieć powtarzających się kosztów. Będziesz nadal musiał płacić ubezpieczenie właściciela domu (chyba, że jesteś naprawdę odważny), wraz z podatkami od nieruchomości i prawdopodobnie składkami na ubezpieczenie na życie w zależności od lokalizacji nieruchomości.

Ubezpieczenie staje się opcjonalne, gdy jesteś właścicielem swojej własności. Nie tak samo, jeśli masz kredyt hipoteczny, ponieważ nie jesteś właścicielem domu. Twój pożyczkodawca to robi, dopóki ta pożyczka nie zostanie w pełni spłacona.

Kolejnym plusem do zapłaty gotówką jest siła negocjacyjna, którą zyskujesz przy składaniu oferty. Jeśli wybierasz się przeciwko innym potencjalnym nabywcom, którzy muszą sfinansować zakup, zdobędziesz przewagę w każdej sytuacji.

Pewnie, że możesz zostać przelicytowany przez innego kupującego, który chce zaoferować więcej za dom, ale twoja oferta gotówkowa powinna być decyzją, jeśli wszystko inne jest równe – wybieraj opcję za gotówkę, a nie kredyt.