Finansowanie najczęściej bardzo drogiej nieruchomości kredytem hipotecznym to jedna z najciekawszych możliwości uzyskania niezależności życiowej. Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie większości społeczeństwa, natomiast kredyt hipoteczny to narzędzie zdecydowanie najpopularniejsze na rynku kredytowym, szczególnie pod względem współpracy z bankami komercyjnymi. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym, aby zmaksymalizować zalety zadłużenia i przy okazji ograniczyć pewne wady, niekorzystne czynniki?
Na czym się skupić przy analizie kredytów hipotecznych?
Najważniejsza zaleta kredytu hipotecznego to na pewno stosunkowo niski koszt w porównaniu do klasycznych pożyczek konsumpcyjnych. Bez niskiego oprocentowania kredyt hipoteczny nie zyskałby tak dużej popularności na krajowym rynku. Oczywiście koszty w kredycie hipotecznym uzależnia kilka innych czynników, chociażby koszt ustanowienia zabezpieczenia, wykupienie ubezpieczenia, prowizja banku detalicznego. Przy niskich stopach procentowych, które utrzymują się w Polsce od ponad dziesięciu lat kredyt hipoteczny wykazuje się dużą opłacalnością i dość niskim ryzykiem. Wystarczy spojrzeć na branżowe statystyki, aby szybko to potwierdzić. Niektóre kredyty hipoteczne w kraju charakteryzują się oprocentowaniem na kilka procent rocznie. Taki wynik jest w praktyce niemożliwy do uzyskania w pożyczkach gotówkowych. Kredyt hipoteczny jest celowy, a zatem można go wykorzystać jedynie do zakupu konkretnej nieruchomości, ewentualnie do budowy domu, na skomplikowany remont. Do uzyskania kredytu hipotecznego kredytobiorca potrzebuje potwierdzenia dochodów i ogólnie bardzo pozytywnej zdolności kredytowej. Bez stabilnych długoterminowo zarobków nie ma mowy o racjonalnej spłacie tak dużego zobowiązania.
Nieruchomość to konkretne zabezpieczenie w umowie, co daje komfort współpracy
W kredycie hipotecznym naturalne zabezpieczenie stanowi nieruchomość, a zatem bankom komercyjnym zależy na finansowaniu wyłącznie obiektów o bardzo dobrym, potwierdzonym stanie technicznym, a nie lokali przypadkowych, zrujnowanych, czy mało perspektywicznych pod względem ewentualnej sprzedaży. Nie musisz dopełniać wszystkich formalności związanych z pozyskaniem kredytu hipotecznego samodzielnie. Wystarczy w tym celu kontakt z profesjonalnym, najlepiej niezależnym pośrednikiem kredytowym. Taka współpraca jest mocno elastyczna. Pośrednik kredytowy przejmuje odpowiedzialność za dopełnienie wszelkich kwestii formalnych. Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia na rynku kredytów hipotecznych to jedyny rozsądny wybór. Pośrednik kredytowy funkcjonuje zgodnie z ustawami i można uznać, że to bezpieczny partner w kredytowaniu tak dużych potrzeb. Przy dobrym rozłożeniu rat kredyt hipoteczny nie obciąża za bardzo budżetu gospodarstwa domowego. Im dłuższy termin obowiązywania kredytu hipotecznego, tym naturalnie lepiej z perspektywy kredytobiorcy.
Dłuższe formalności, ale finalnie opłacalne
Formalności związane z otrzymaniem kredytu hipotecznego niektórych kredytobiorców odstraszają już na starcie. Wycena nieruchomości, precyzyjne monitorowanie zdolności kredytowej, wykupienie ubezpieczenia to tylko niektóre z najważniejszych elementów formalnych. Aby uzyskać kredyt hipoteczny musisz się solidnie przygotować, przeanalizować oferty w kluczowych bankach komercyjnych, rozsądnie podejść do przedstawienia zdolności kredytowej i do wycofania dotychczasowych zaległości, np. z bazy BIK i BIG. Kredyt hipoteczny to krótko mówiąc ciekawa inwestycja i kredyt tani pod warunkiem właściwego zarządzania zdolnością kredytową.